چگونه نیازهای نورپردازی خانه را پیدا کنیم؟

شاید یکی از بهترین روشها برای اینکه از نور در نورپردازی خانه چگونه به درستی استفاده کنیم این باشد که مانند یک نقاش فکر کنیم و طرح نورپردازی را مانند یک پرده نقاشی چند لایه در نظر بگیریم. جایی که مثلا باید یک نور زمینه مانند یک چراغ آویز مرکزی داشته باشید و به دنبال آن جذابیت های بیشتری را ایجاد کنید. همچنین با چراغهای دیواری، رومیزی و ایستاده بر روی زمین می توانید ارتفاع و عمق بیشتری ایجاد کنید. در هر صورت به خاطر بسپارید که کیفیت، شدت، گستردگی و وسعت این روشنایی با طرح و رنگ اتاق شما واکنش نشان خواهد داد و در نتیجه فضایی مملو از نور یک دست و متناسب خواهیم داشت.

برای نمود پیدا کردن بعضی هیجانات واقعی ، نقاط نورانی جذابی را می توانید اضافه کنید. برای مثال شما می توانید ازچراغ های کانونی نقطه ای برای برجسته تر نمودن جزییات معماری یا تابلوهای نقاشی یا یک مجسمه استفاده کنید. جایی که پرتوهای نور با بیشترین شدت خودشان بر روی یک شی می تابند، در لبه های جسم، سایه هایی متراکم و انبوهی پدیدار خواهند شد که به شی شکل داده و احساس هیجان را در بیننده بر می انگیزد.

امروزه ما از حق انتخاب وسیعی در این زمینه برخورداریم. از یک طرف تجهیزات مورد نیاز به مقداری که بخواهید و دوست داشته باشید کوچک ساخته می شوند و به گونه ای طراحی می شوند که تقریبا اتصالات در داخل آنها پنهان شده و دیده نمی شوند و از طرف دیگر این تجهیزات در مقیاس های متفاوت دیگری می توانند در ابعاد بزرگ و به صورت اشیا دکوراتیو ساخته شده و در جای مناسب در فضای داخلی یا خارجی قرار گیرند. طراحی نورپردازی از زمانی آغاز می شود که شما (هر نظر و خواسته ای که داشته باشید) نخست یک نگاه عملی محض به فضایی که قصد تغییر آن را دارید بیندازید.

سه مرحله اصلی برای دستیابی به نیازهای نورپردازی خانه وجود دارد:

اولین مرحله محاسبه اندازه وشکل فضای مورد نظر است. اتاقهای بزرگ نسبت به اتاقهای کوچک (به منظور اطمینان از انتشار نور محیطی یک دست) به نور بیشتر و منابع نور بیشتری نیاز دارند. استفاده از تعداد بیشتر منابع نوری، کیفیت نورپردازی بهتری را نسبت به اینکه این کار را با منابع نور کمتر اما با لامپهای درخشان تر و با شدت تابش بیشتر انجام دهید به شما ارایه می دهد. همچنین اگر اتاق به طور محسوسی دارای سقف بلند یا کوتاهی باشد این نیز باید محاسبه و اندازه گیری شود زیرا نورپردازی می تواند در کوتاه تر یا بلند تر نشان دادن سقف موثر باشد. دکوراسیون و مبلمان نیز نقش بسیار مهمی دارند. یک اتاق با رنگ آمیزی سفید و مدرن نسبت به یک فضای مبلمان و دکور شده با رنگهای تیره تر به نورپردازی و روشنایی متفاوتی نیاز دارد.

مرحله دوم این است که از کیفیت و کمیت نور طبیعی که به داخل اتاق می تابد آگاه باشیم. به عبارتی اتاق های رو به شمال و شمال شرقی نور سردتر و کم رنگ تری نسبت به اتاقهای جنوبی و جنوب غربی دریافت می کنند. به طور مثال استودیوهای شمالی همیشه بیشتر مورد توجه هنرمندان بوده است زیرا نور همیشگی و با ثبات بیشتری دریافت می کنند که تغییرات کمتری نسبت به نوری که از سمت جنوب می تابد برخوردار می باشد.

اتاق های رو به شرق تابش خورشید صبحگاهی قوی تری خواهند داشت. البته عصرها تابش خورشید از ناحیه غرب همراه با شدت بیشتری خواهد بود. رفتار پنجره ها می تواند روی مقدار و شدت نوری که به داخل اتاق می تابد تاثیر بگذارد. پرده های کرکره ای به طور قابل ملاحظه ای می توانند مانع ورود نور طبیعی به داخل اتاق گردند.

در روزهای گرفته و ابری یا عصرها و صبح های تاریک زمستانی نور طبیعی به منظور کامل شدن، نیاز به مکمل یا همان نور مصنوعی دارد. برای محدوده هایی که فعالیت جاری شما در آنها از شکل پیچیده تری برخوردار است و همچنین برای کارهایی که نیاز به دید نزدیک دارند مثل آشپزی، خیاطی، و یا کار کردن با کامپیوتر به نور مصنوعی نیاز می باشد. بنابراین سومین نکته قابل ملاحظه این است که بدانیم یک فضا چگونه مورد استفاده قرار می گیرد (کاربری فضا چیست) و چه حالات یا حرکاتی در آن اتفاق می افتد و یا این که چه احساسی می خواهید ایجاد کنید.

برای نورپردازی خانه به طور کلی می توان به نکات زیر دقت کرد:

به عنوان یک قانون عمومی و کلی استفاده از لوازم و تجهیزات نورپردازی و روشنایی متفاوت در یک فضای واحد، ایده مناسبی است. یک چراغ آویز مرکزی به تنهایی ممکن است زیبا به نظر بیاید اما نور آن احتمالا کافی نخواهد بود و در این حالت گوشه های فضایی مثل یک اتاق را در تاریکی نگه می دارد. و مانند صورتی با چشمان گود افتاده و فرورفته به نظر خواهد رسید.

روش راحت تر و تاثیر گذارتر این است که نورهایی در ارتفاع متوسط مثل لامپ رومیزی را به نورپردازی خود اضافه کنید. نورهای کانونی برای برجسته کردن و تاکید بر جزییات مورد استفاده قرار می گیرند و جهت ایجاد تاثیرگذاری صرف می توان از سیستم نوری خطی استفاده کرد که پرتوهای نور تقویت شده ای را منتشر می کنند.

منبع: برگرفته از کتاب نورپردازی برای طراحان امروزی نوشته فای سوییت

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Leave a comment