چراغ خطی راهکار روشنایی مدرن و پرکاربردی در معماری است. ویژگی های این چراغ و طراحی مینیمال، آن را به یکی از محبوب ترین چراغ ها بین طراحان معماری تبدیل کرده است. اما پیش از طراحی و انتخاب این چراغ لازم است به چند نکته توجه داشته باشیم تا پروژه‌ی اجرای شده‌ی نهایی با طرح اولیه کاملا مشابه باشند و تمام انتظاراتمان از نورپردازی را برآورده سازد.

  1. انتخاب چراغ خطی از تامین کننده معتبر در مرحله طراحی

چراغ های خطی در عرض های مختلفی در بازار وجود دارند و هر تامین کنندگان مختلف این چراغ را با اندازه‌های متفاوتی ارائه می کنند. لذا باید توجه داشته باشیم پیش از هرگونه عملیات اجرایی یا در مرحله‌ی طراحی اطلاعات فنی چراغ را شامل ابعاد دقیق از تامین کننده‌ی مدنظرمان دریافت کنیم و براساس آن مراحل طراحی سپس اجرایی را پیش ببریم. باید به این موضوع توجه داشته باشیم ممکن است در صورت عدم رعایت نکته‌ی ذکر شده مجبوریم به تغییراتی در معماری بشویم که این امر منجر به هزینه های مالی و زمانی مضاعف برای پروژه خواهند شد.

چراغ خطی

  1. انتخاب میزان روشنایی چراغ خطی براساس نیاز پروژه و کاربری مدنظرمان

چراغ های خطی به طور متداول با ماژول های SMD متفاوتی ارائه می‌شوند. از طرفی نصب چراغ های خطی قابلیت متفاوتی از جمله نصب در سقف به صورت توکار، روکار و معلق و دیوارها و …. دارند. ویژگی‌های ذکر شده نشان می دهند که از این محصول هم برای تامین روشنایی عمومی و هم برای نورپردازی دکوراتیو می توان استفاده کرد. نکته‌ی حائز اهمیت آن است که باید منبع روشنایی متناسب با نوع کاربری انتخاب شود. پس باید توجه داشته باشیم تامین کننده‌ی چراغ خطی بتواند گزینه های مختلفی برای ماژول SMD استفاده شده در چراغ ارائه کند، تا نورپردازی متناسب با نیاز پروژه باشد نه محصول موجود در بازار!

چراغ خطی نورخطی

  1. توجه به طول عمر چراغ خطی و عوامل تاثیرگذار بر آن

به طور کلی می دانیم هرچه دمای ال ای دی ها بیشتر باشد طول عمر آنها کاهش می‌یابد. لذا در چراغ های مختلف با منبع نور ال ای دی از بخشی به عنوان هیت سینک ( Heatsink ) که وظیفه‌ی تبادل گرمایی و خنک کردن ال ای دی ها را بر عهده دارد، بهره می‌گیرند. در چراغ های خطی هم بدنه‌ی پروفیل آلومینیوم اکسترود وظیفه‌ی تبادل حرارتی چیپ ال ای دی را بر عهده دارد.

لذا در هنگام انتخاب تامین کننده‌ی چراغ خطی باید به نوع پروفیل چراغ توجه داشته باشیم.

 

  1. رنگ آنودایز بدنه، قابلیت رنگ براساس معماری پروژه

آنودایز شدن بدنه‌ی چراغ های خطی می تواند به مقاومت بیشتر آن ها در برابر آسیب‌ها منجر بشود و زیبایی بیشتری به آن ببخشد. در برخی از پروژه‌ها نیز خواهیم داشت تا بیشترین هماهنگی بین المان‌های مختلف معماری داشته باشیم. اگر تامین کننده‌ی انتخاب شده بتواند براساس نیاز پروژه بدنه را رنگ کوره‌ای مدنظرمان را انجام بدهد کمک مناسبی به هماهنگی سیستم نورپردازی و بقیه‌ی المان های معماری خواهیم کرد.

 

  1. چیپ‌های ال ای دی LED و درایورهای مورد استفاده

ضریب نمود رنگ بالا، راندمان نوری بالا، طول عمر و … چیپ های ال ای دی همگی از عواملی است که در هنگام انتخاب یک چراغ خطی مناسب و با کیفیت باید به آن توجه کنیم. تامین کننده هایی که اطلاعات کاملی از مشخصات فنی منبع نور استفاده شده در چراغ را ارائه می کنند، انتخاب را برای مشتریان و کارفرمایان خود ساده تر می کنند. در نهایت هر چراغ ال ای دی نیازمند یک قطعه الکترونیکی به نام درایور است، انتخاب درایور از بهترین تامین کنندگان به طول عمر و کیفیت چراغ خطی کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

[تعداد: 6    میانگین: 5/5]
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Leave a comment