سوالات متداول حوزه نورپردازی و روشنایی

در این بخش سعی داریم تمام سوالات متداول و رایج درباره ی مفاهیم پایه‌ای حوزه‌ی روشنایی و نورپردازی را پاسخ دهیم
شما کاربران گرامی می توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا پاسخ را در همین صفحه منتشر کنیم

تفاوت میان لامپ و چراغ چیست؟

به طور کلی می توان گفت لامپ بخشی از چراغ را شامل می شود که نور را منتشر می کند اما چراغ به مجموعه‌ی لامپ، بدنه، درایور یا ترانس و … گفته می شود

آیا توان بالاتر منبع نور به معنای نوردهی بیشتر آن منبع است؟

خیر، باید عنوان کرد میزان نوردهی یک منبع نور بر اساس توان آن مشخص نمی شود. فاکتور تعیین کننده میزان لومن بر وات منبع نور است. به زبان ساده تر یعنی منبع نور به ازای هر وات توان مصرفی به چه میزان نور تولید منتشر می کند

آیا استفاده‌ی همزمان از منابع نور آقتابی و مهتابی به طور همزمان کاری اصولی است؟ راه حل چیست؟

خیر استفاده همزمان از دو منبع با رنگ نورهای متفاوت در یک چراغ ( مانند چراغ های فلوئورسنت ) و یا استفاده از چراغ های با دمای رنگ نور متفاوت در یک فضا از نظر منهدسی روشنایی کاری صحیح نیست. برای فضاهای متفاوت رنگ نورهای متفاوت استاندارد بر اساس کاربری آن فضا وجود دارد که مشاوران نورپردازی بر همین اساس منابع با رنگ نورهای متفاوت را برای کاربری های مختلف در نظر می‌گیرند.

تفاوت COB و SMD چیست؟ و هرکدام چه کاربری دارند؟

منابع COB و SMD  هر دو از خانواده‌ی LED ها هستند که تفاوت آنها در تکنولوژی تولید این منابع نور است. به طور کلی می توان عنوان کرد برای فضاهای اداری، آموزشی، بیمارستانی و … استفاده از چراغ های SMD که پخش نور بهتری دارند، مناسب تر است و در کاربری های تجاری و … که نیاز به نور متمرکز تری داریم استفاده از چراغ های COB مناسب تر است.

اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که هر پروژه شرایط ویژه‌ی خود را داشته و طراحان نورپردازی بر اساس شرایط و طبق استانداردها چراغ مناسب را می توانند پیشنهاد بدهند.

چرا رنگ اشیا مختلف مانند لباس و ... زیر نور طبیعی و زیر نور مصنوعی متفاوت هستند؟

در توضیح این مطلب باید این موضوع را مطرح کنیم که فاکتوری در چراغ ها به عنوان ضریب نمود رنگ نور وجود دارد که نشان دهنده‌ی میزان تفکیک رنگ ها تحت تابش نور می باشند. بدین صورت که طیف تغییراتی بین ۰ تا ۱۰۰ دارند، عدد ۱۰۰ نمایش دهنده‌ی ضریب نمود رنگ تحت تابش نور طبیعی می باشد و منابع نور مصنوعی با این معیار سنجش می شوند. به طور کلی هر چه عدد CRI ( ضریب نمود رنگ ) به عدد ۱۰۰ نزدیک تر باشد، کیفیت نور منبع بالاتر می باشد و رنگ اشیا تحت تابش این منبع به حالت طبیعی نزدیک تر می باشند.

آیا تکنولوژی‌های جدید صنعت روشنایی باعث کاهش مصرف انرژی خواهند شد؟

به طور نسبی می توان گفت بله. تکنولوژی های جدید صنعت روشنایی سعی برآن دارند تا راندمان نوری منابع را بالاتر ببرند. این پارامتر توسط تولیدکنندگان با عنوان لومن بر وات برای محصولات منتشر می شود، یعنی به ازای هر وات انرژی الکتریکی منبع چند لومن نور ( واحد سنجش نور خروجی منابع ) تولید می کند. طی سال ها‌ی اخیر این عدد رو به رشد بوده که نشان دهنده‌ی راندمان بالاتر و کاهش مصرف انرژی می باشد.

چگونه می توان فهمید از چه نوع لامپ یا چراغی باید برای فضای مدنظرمان استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که تنوع بسیار بالای چراغ ها و لامپ ها نشان دهنده‌ی کاربری متفاوت آنهاست. پس در نتیجه به طور کلی نمی توان مطرح کرد که چراغ مناسب برای هر فضا چه شرایطی باید داشته باشد. عوامل مختلفی مانند کاربری فضا، معماری فضا، شرایط تاسیسات و برقی و … همگی در انتخاب چراغ مناسب تاثیر گذار هستند. مشاوره‌ی مناسب از فعالان این حوزه می تواند راهگشای این مسئله باشد.

[تعداد: 4    میانگین: 5/5]